Dolk, Johan August
1847-1901

Mjölnare.
Född 1847-10-10 i Råskog Soldattorp, Flisby (F). [1]
Död 1901-01-21 i Brånstorp, Flisby (F). [2]

Johan August Dolk. Född 1847-10-10 i Råskog Soldattorp, Flisby (F). [1] Död 1901-01-21 i Brånstorp, Flisby (F). [2] Mjölnare.
f Johan Otto Dolk. Ansedel Född 1825-04-14 i Hesselås, Hult (F). [3] Död 1900-06-12 i Sandåkra, Flisby (F). [4] Soldat, Mjölnare, Lantbrukare.
ff Jonas Eriksson Slätt. Ansedel Född 1782-07-09 i Näshult (F). [5] Död 1857-05-10 i Sandshult, Hult (F). [6] Soldat, Lantbrukare.
fff Eric Persson Fogel. Ansedel Född 1755-09-30 i Stenberga (F). [7] Död 1823-06-01 i Norra Ekagård, Näshult (F). [8] Soldat.
ffm Catharina Börjesdotter. Ansedel Född 1747-09-24 i Korsberga (F). Död 1824-11-23 i Häggalund, Näshult (F). [9]
fm Stina Carlsdotter. Ansedel Född 1780-07-19 i Ingatorp (F). [10] Död 1858-05-17 i Fattighuset, Hult (F). [11] fmf Carl Samuelsson. Ansedel Född 1751-05-29 i Dånhult, Ingatorp (F). [12]
fmm Greta Larsdotter. Ansedel Född 1750 i Rumskulla (H). Död 1834-11-11 i Fattighuset, Ingatorp (F). [13]
m Maja Stina Petersdotter. Ansedel Född 1825-12-19 i Skiverstad, Eksjö (F). [14] Död 1877-03-19 i Sandåkra, Flisby (F). [15] mf Peter Samuelsson. Ansedel Född 1796-11-15 i Ägersgöl, Hult (F). [16] Död 1834-11-19 i Åbylund, Eksjö landsförs (F). [17] mff Samuel Svensson. Ansedel Född 1760-08-25 i Årsås, Hult (F). [18] Död 1842-01-11 i Ägersgöl, Hult (F). [19]
mfm Stina Persdotter. Ansedel Född 1773-04-16 i Ägersgöl, Hult (F). [20] Död 1854-12-15 i Ägersgöl, Hult (F). [21]
mm Anna Greta Svensdotter. Ansedel Född 1808-01-18 i Skiverstad Lillegård, Eksjö landsförs (F). [22] Död 1838-06-23 i Skiverstad Lillegård, Eksjö landsförs (F). [23] mmf Sven Johansson. Ansedel Född 1777-04-23 i Dullingsmålen, Höreda (F). [24] Död 1818-01-.. i Skiverstad Lillegård, Eksjö landsförs (F). [25]
mmm Maria Magnidotter. Ansedel Född 1777-06-08 i Eksjö landsförs (F). Död 1815-06-04 i Skiverstad Lillegård, Eksjö landsförs (F). [26]

Levnadsbeskrivning

Födelseattest: 1847 Oct 10. Johan August. Föräldrar Soldaten Johan Otto Dolk och dess hustru Maja Stina Petersdotter ifrån Råskog Södergårds Soldattorp.


Dödsattest: 1901 nr 1 Januari 21. Johan August Dolk, mjölnaren i Brånstorps qvarn född 1847 10/10. Olyckshändelse i Sågverk.

Vigselattest: 1771 nr 10. Dec 31. Dolk Johan August, Mjölnare från Wandstorp under Hagersryd, född 1847 och Råberg, Augusta Christina, piga från Wandstorp under Hagersryd. Enl Eksjö BI:1 "Fadren August Råberg från Bälaryd, numera åt Amerika, lemnat skriftligt bevittnat bifall, quinnan muntligt.


Johan August föddes i Råskogs Soldatstuga i Flisby socken, Jönköpings län. Föräldrarna Johan Otto Dolk och Maja Stina Petersdotter hade gift sig i hustruns hemsocken Eksjö år 1846, och redan året innan hade dottern Stina Greta sett dagens ljus. Johan August föddes dock med god marginal inom äktenskapet och sedan syskonen Mathilda Lovisa, Johanna Charlotta och Carl Gustaf fötts flyttade familjen den 14 mars 1851 till Hults socken. Familjen hamnade i byn Ägergöl (Ägersgöhl) där Johan Otto brukade en mindre gård. Här föddes Sofia Josephina och Gustaf Emil. Familjen antecknas dock skriven i Brånstorp i Flisby socken, och återvänder till Flisby år 1854. Åter i Flisby bosätter man sig i Brånstorps by där Johan August antecknas som mjölnare, senare som ägare till såg och kvarn. Här föder hustrun ett ansenligt antal barn, det sista år 1894. Johan August avlider år 1901av en olycka vid arbete i sågen. Hur hustrun klarade sitt uppehälle med alla dessa munnar att mätta har inte kunnat utläsas. Det var säkert ingen lätt uppgift.


Gifte och barn
Christina Augusta Augustsdotter Råberg. Ansedel Född 1852-05-02 i Östenstorp, Frinnaryd (F). [27]
Döpt 1852-05-05.
Gift 1871-12-31 i Eksjö landsförs (F) [28]
  Carl Edvin Teodor Dolk. Ansedel Mjölnare.
Född 1872-04-02 i Hagersryd, Eksjö landsförs (F). [29]
  Johan Albin Gerhard Dolk. Ansedel Född 1873-04-12 i Wandstorp, Eksjö landsförs (F). [29]
  Oskar August Hjalmar Dolk. Ansedel Född 1874-09-29 i Wandstorp, Eksjö landsförs (F). [30]
Död 1950-07-03 i Vimmerby (H). [31]
  Gustaf Alexius Valentin Dolk. Ansedel Född 1876-04-08 i Wandstorp, Eksjö landsförs (F). [32]
Död 1947-12-31 i Högalid (AB). [31]
  Hilma Augusta Olivia Dolk. Ansedel Född 1877-09-08 i Wandstorp, Eksjö landsförs (F). [33]
  Axel Robert Emanuel Dolk. Ansedel Född 1878-12-07 i Wandstorp, Eksjö landsförs (F). [34]
Död 1962-10-10 i Brånstorp, Flisby (F). [31]
  Anna Signe Teresia Dolk. Ansedel Född 1880-04-27 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [35]
Död 1968-10-18 i Bredestad (F). [31]
  Herma Signe Wilhelmina Dolk. Ansedel Född 1881-05-26 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [36]
Död 1949-02-19 i Huskvarna (F). [31]
  Ermil Gunnar Gideon Dolk. Ansedel Född 1882-07-31 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [37]
Död 1895-03-01 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [38]
  Ester Ellen Leontina Dolk. Ansedel Född 1883-09-14 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [39]
Död 1960-06-14 i Norra Solberga (F). [31]
  Hilma Amanda Elfrida Dolk. Ansedel Född 1885-01-16 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [40]
Död 1959-11-25 i Eksjö (F). [31]
  Antonia Katarina Ingeborg Dolk. Ansedel Född 1886-04-04 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [41]
Död 1959-09-08 i Nässjö (F). [31]
  Erik Henry Vigelius Dolk. Ansedel Född 1889-01-18 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [42]
Död 1889-02-01 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [43]
  Elina Danira Mathilda Dolk. Ansedel Född 1890-05-08 i Brånstorp, Flisby (F). [44]
Död 1891-05-04 i Brånstorp, Flisby (F). [45]
  Judith Danira Elisabeth Dolk. Ansedel Född 1892-07-26 i Brånstorp, Flisby (F). [46]
Död 1971-07-06 i Hakarp (F). [31]
  Ernst Josef Henry Dolk. Ansedel Född 1894-08-15 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [47]
Död 1952-03-17 i Eksjö (F). [31]

Källor
  1. Flisby C:4 p 145
  2. Flisby döda 221.33.1100
  3. Hult C:3 p 261
  4. Flisby F:2 p 21
  5. Näshult C:4 p 67
  6. Hult C:5
  7. Stenberga C:2 p 103
  8. Näshult F:1 p 12
  9. Näshult F:1 p 13
  10. Ingatorp C:6 p 312
  11. Hult C:5 p 187
  12. Ingatorp C:5 p 203
  13. Ingatorp C:7 p 448
  14. Eksjö Cl:1 p 175
  15. Flisby döda 100006.73.24200
  16. Hult C:3 p 155
  17. Eksjö Cl:1 p 427
  18. Hult C:2 p 317
  19. Hult C:3 p 571
  20. Hult C:2 p 63
  21. Hult C:4 p 169
  22. Eksjö Cl:1 p 68
  23. Eksjö Cl:1 p 431
  24. Höreda C:4 p 113
  25. Eksjö Cl:1 p 408
  26. Eksjö Cl:1 p 406
  27. Frinnaryd C:5 p 99
  28. Eksjö vigda 100006.59.13800
  29. Eksjö födda 100006.60.56200
  30. Eksjö födda 100006.66.11000
  31. Sveriges dödbok
  32. Eksjö födda 100006.70.29600
  33. Eksjö födda 100006.72.40400
  34. Eksjö födda 100006.74.51400
  35. Flisby födda 100006.80.5800
  36. Flisby födda 100006.81.13700
  37. Flisby födda 100006.83.22400
  38. Flisby döda 100006.48.14800
  39. Flisby födda 100006.87.33600
  40. Flisby födda 100006.89.53800
  41. Flisby födda 100006.91.63600
  42. Flisby födda 100006.10.55200
  43. Flisby döda 100006.11.33400
  44. Flisby födda 100006.12.61600
  45. Flisby döda 100006.13.50900
  46. Flisby födda 100006.14.13000
  47. Flisby födda 100006.19.39900


Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Framställd av DISGEN version 8.1d 2011-03-13