Augustsdotter Råberg, Christina Augusta
1852-

Född 1852-05-02 i Östenstorp, Frinnaryd (F). [1]
Döpt 1852-05-05.

Christina Augusta Augustsdotter Råberg. Född 1852-05-02 i Östenstorp, Frinnaryd (F). [1] f August Carlsson Råberg. Ansedel Född 1826-07-26 i Råbystugan, Marbäck (F). [2] Död i Amerika. ff Carl Johansson Råberg. Ansedel Född 1796-07-10 i Haga, Marbäck (F). [3] Död 1868-12-18 i Norra Sunhult, Frinnaryd (F). [4] Soldat.
fff Johan Carlsson. Ansedel Död 1838-11-12 i Östra Mark, Marbäck (F). [5]
ffm Lena Andersdotter. Ansedel Född 1759-11-24 i Påskarp, Norra Solberga (F). [6] Död 1832-11-06 i Östra Mark, Marbäck (F). [7]
fm Eva Månsdotter. Ansedel Född 1795-06-04 i Markestorp, Säby (F). [8] Död 1870-06-02 i Norra Sunhult, Frinnaryd (F). [9] fmf . Ansedel
fmm Lisa Jönsdotter. Ansedel Född 1771 i Knoten.
m Josephina Jonasdotter. Ansedel Född 1830-08-21 i Elmeshult Norrgård, Norra Solberga (F). [10] Död 1854-08-02 i Örsås, Frinnaryd (F). [11] mf Jonas Nilsson. Ansedel Född 1790-11-29 i Dalen, Björkö (F). [12] Död 1848-02-13 i Elmeshult Norrgård, Norra Solberga (F). [13] mff Nils Jonsson. Ansedel Född 1764.
mfm Cathrina Jonsdotter. Ansedel Född 1764. Död 1846-02-15 i Elmeshult Norrgård, Norra Solberga (F). [14]
mm Stina Emanuelsdotter. Ansedel Född 1795-01-02 i Elmeshult Norrgård, Norra Solberga (F). [15] Död 1871-08-02 i Johanstorp, Elmeshult Norrgård, Norra Solberga (F). [16] mmf Emanuel Jansson. Ansedel Född 1765-01-05 i Elmeshult Norrgård, Norra Solberga (F). [17] Död 1823-04-21 i Elmeshult Norrgård, Norra Solberga (F). [18]
mmm Annika Nilsdotter. Ansedel Född 1773-03-25 i Sjunnaryd, Norra Solberga (F). [19] Död 1845-11-10 i Elmeshult Norrgård, Norra Solberga (F). [14]

Levnadsbeskrivning

Födelseattest: 1852 Maj 2, döpt 5. Christina Augusta från Östenstorp. Föräldrar. Hemmansbrukaren August Carlsson och dess hustru Josephina Jonasdotter, 22.

Uppgift om dödsdag saknas i Sveriges dödbok.

Vigselattest: 1771 nr 10. Dec 31. Dolk Johan August, Mjölnare från Wandstorp under Hagersryd, född 1847 och Råberg, Augusta Christina, piga från Wandstorp under Hagersryd. Enl Eksjö BI:1 "Fadren August Råberg från Bälaryd, numera åt Amerika, lemnat skriftligt bevittnat bifall, quinnan muntligt.


Christina Augusta föddes i byn Östenstorp i Frinnaryds socken. Föräldrarna, August Carlsson och Josephina Jonasdotter, som gift sig i maj 1850 hade tidigare en son, Frans Oscar. Familjen flyttar år 1858 vidare till Örsås by i samma socken. Här avlider tyvärr modern Josephina den 2 augusti 1854 vid endast 24 års ålder av "Nervfeber". Fadern gifter om sig år 1855, se biografi för August Carlsson. År 1858 flyttar den nya familjen till Skogseryd i Bälaryds socken. Här föds ytterligare ett antal syskon. Vid denna tidpunkt börjar fadern August kalla sig Råberg. Några namnlagar fanns inte och det stod i princip var och en fritt att ta sig ett nytt släktnamn. Detta namn kommer dock från det soldattorp som farfadern, Carl Johansson brukade, se dennes historik. Familjen flyttar av någon anledning år 1862 till fattighuset, där man i husförhörslängden redovisas under rubriken "Utan hemvist". Problemet löser sig tydligen, då man år 1863 flyttar inom socknen till en arrendatorstjänst vid Björka Sörgård. Här föds ytterligare ett barn. Så den 29/4 1865 antecknas att August tagit ut ålders- och frejdbetyg för sig och sin familj för flyttning till Göteborg. Om detta avsåg vidare resa till Amerika framgår inte. Christina Augusta var tydligen inte mogen till detta steg. Via Nässjö återkom hon till Eksjö år 1871, där hon vigdes med Johan August Dolk. Vid giftermålet antecknas dock att fadern är "åt Amerika" men hade sänt sitt skriftliga medgivande till gifterrmålet. I äktenskapet med Johan August födde Christina Augusta 16 barn.Man kan konstatera att Kristina Augusta blev gravid första gången i juli 1871. Fram till sista barnets födelse i augusti 1894 har alltså 23 år förflutit. Av dessa 23 år har Kristina Augusta då varit gravid i 16x9 mån=144 mån eller i 12 år.


Gifte och barn
Johan August Dolk. Ansedel Mjölnare.
Född 1847-10-10 i Råskog Soldattorp, Flisby (F). [20]
Död 1901-01-21 i Brånstorp, Flisby (F). [21]
Gift 1871-12-31 i Eksjö landsförs (F) [22]
  Carl Edvin Teodor Dolk. Ansedel Mjölnare.
Född 1872-04-02 i Hagersryd, Eksjö landsförs (F). [23]
  Johan Albin Gerhard Dolk. Ansedel Född 1873-04-12 i Wandstorp, Eksjö landsförs (F). [23]
  Oskar August Hjalmar Dolk. Ansedel Född 1874-09-29 i Wandstorp, Eksjö landsförs (F). [24]
Död 1950-07-03 i Vimmerby (H). [25]
  Gustaf Alexius Valentin Dolk. Ansedel Född 1876-04-08 i Wandstorp, Eksjö landsförs (F). [26]
Död 1947-12-31 i Högalid (AB). [25]
  Hilma Augusta Olivia Dolk. Ansedel Född 1877-09-08 i Wandstorp, Eksjö landsförs (F). [27]
  Axel Robert Emanuel Dolk. Ansedel Född 1878-12-07 i Wandstorp, Eksjö landsförs (F). [28]
Död 1962-10-10 i Brånstorp, Flisby (F). [25]
  Anna Signe Teresia Dolk. Ansedel Född 1880-04-27 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [29]
Död 1968-10-18 i Bredestad (F). [25]
  Herma Signe Wilhelmina Dolk. Ansedel Född 1881-05-26 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [30]
Död 1949-02-19 i Huskvarna (F). [25]
  Ermil Gunnar Gideon Dolk. Ansedel Född 1882-07-31 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [31]
Död 1895-03-01 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [32]
  Ester Ellen Leontina Dolk. Ansedel Född 1883-09-14 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [33]
Död 1960-06-14 i Norra Solberga (F). [25]
  Hilma Amanda Elfrida Dolk. Ansedel Född 1885-01-16 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [34]
Död 1959-11-25 i Eksjö (F). [25]
  Antonia Katarina Ingeborg Dolk. Ansedel Född 1886-04-04 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [35]
Död 1959-09-08 i Nässjö (F). [25]
  Erik Henry Vigelius Dolk. Ansedel Född 1889-01-18 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [36]
Död 1889-02-01 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [37]
  Elina Danira Mathilda Dolk. Ansedel Född 1890-05-08 i Brånstorp, Flisby (F). [38]
Död 1891-05-04 i Brånstorp, Flisby (F). [39]
  Judith Danira Elisabeth Dolk. Ansedel Född 1892-07-26 i Brånstorp, Flisby (F). [40]
Död 1971-07-06 i Hakarp (F). [25]
  Ernst Josef Henry Dolk. Ansedel Född 1894-08-15 i Brånstorps Kvarn, Flisby (F). [41]
Död 1952-03-17 i Eksjö (F). [25]

Källor
  1. Frinnaryd C:5 p 99
  2. Marbäck C:5 p 39
  3. Marbäck C:4 p 33
  4. Frinnaryd döda 100006.44.55700
  5. Marbäck C:2 p 291
  6. Norra Solberga C:2 p 169
  7. Marbäck C:2 p 275
  8. Säby C:5 p 320
  9. Frinnaryd döda 100006.57.14600
  10. Norra Solberga C:3 p 140
  11. Frinnaryd C:5 p 177
  12. Björkö C:2 p 83
  13. Norra Solberga C:4
  14. Norra Solberga C:3 p 592
  15. Norra Solberga C:2 p 490
  16. Norra Solberga döda 100006.59.30700
  17. Norra Solberga C:2 p 191
  18. Norra Solberga C:3 p 535
  19. Norra Solberga C:2 p 216
  20. Flisby C:4 p 145
  21. Flisby döda 221.33.1100
  22. Eksjö vigda 100006.59.13800
  23. Eksjö födda 100006.60.56200
  24. Eksjö födda 100006.66.11000
  25. Sveriges dödbok
  26. Eksjö födda 100006.70.29600
  27. Eksjö födda 100006.72.40400
  28. Eksjö födda 100006.74.51400
  29. Flisby födda 100006.80.5800
  30. Flisby födda 100006.81.13700
  31. Flisby födda 100006.83.22400
  32. Flisby döda 100006.48.14800
  33. Flisby födda 100006.87.33600
  34. Flisby födda 100006.89.53800
  35. Flisby födda 100006.91.63600
  36. Flisby födda 100006.10.55200
  37. Flisby döda 100006.11.33400
  38. Flisby födda 100006.12.61600
  39. Flisby döda 100006.13.50900
  40. Flisby födda 100006.14.13000
  41. Flisby födda 100006.19.39900


Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Framställd av DISGEN version 8.1d 2011-03-13